Tuesday, 19 August 2014

Tekstilni materijali za odeću specijalne namene - BAKTERIJSKO / VIRUSNA ZAŠTITA



Tekstilni materijali za odeću specijalne namene

 BAKTERIJSKO / VIRUSNA ZAŠTITA

Zaštitna odeća u medicinskim tekstilima, po našoj definiciji, je podsticana (njen razvoj) zabrinutošću vezanom za Sidu, hepatitis, i druge prenosive bolesti opasne po zivot. Zaštitne tkanine, višeslojne ili dvoslojno tkane ili netkane sa sofisticiranim ko-polimerskim spoljnim (štrčećim) presvlakama, se razvijaju, zajedno sa antibakterijskim završnim obradama, za upotrebu od strane bolničkog  i medicinskog osoblja, zaposlenih u hitnim službama, kao sto su ambulante, vatrogasci, i policija. Dobar primer u ovom području su DuPont Biowear materijali za zaštitu od patogena začetih u krvi.
  Anti-bakterijski materijali se traže u ovom području. Većina završnih obrada su tematski, sa raziličitim stepenima dugovečnosti. Japanski proizvod, Bactekiller (Kanebo), ima baktericid ugradjen u poliestersko vlakno u procesu ekstruzije (istiskivanja). Agens za ubijanje bakterija, zasnovan na zeolitskim solima, ostaje u vlaknu, čak i nakon peglanja, procesiranja, pranja. Posebna odlika je da priroda ovog baktericida (sodijum alumosilikat), omogućava njegovo apliciranje tamo gde su otklanjanje vlage, deodoriranje i sposobnost apsorbovanja bitni. Drugi proizvodi su takođe na raspolaganju.
   Više proizvođača razvija vlakna sa ugrađenim baktericidima. Celanese Acetate ima mikrobski acetat koji se bazira na Microbanu, koji moze biti primenjiv na nekim mestima, iako su takvi proizvodi obično ograničeni po pitanju njihove efikasnosti na većini mesta gde se trazi zaštitna odeća – uglavnom služe za kontrolu smrada (neprijatnih mirisa), npr kod čarapa. Radi se još i na bolničkim prekrivačima, draperijama, i drugim primenama, korišćenjem drugih metoda, tako da treba očekivati obiman razvoj ove vrste tehnologije. Izgleda da, uzevši u obzir trenutnu literaturu i novinska izdanja, se razvijaju mnogi novi proizvodi upotrebom ove tehnike. Iako su mnogi efikasni u određenim područijima primene, uglavnom ne smemo misliti da su prikladni za
sve opasnosti, i moramo gledati na tvrdnje (proizvođaca) ispitujuće, čak i skeptično. Efikasniji i jeftiniji biocidi bi bili veliki napredak.
   Proizvodi protiv smrada takođe obećavaju na polju zaštitne odeće. Razvijani su i proizvodi na bazi molekularnog sita koji su efikasni u borbi protiv smrada na polju medicine. Ova i slična tehnologija u razvoju, koja koristi učaurene završne materijale (u kapsulama), koji su dizajnirani da se oslobode pod unapred određenim (odgovarajućim) uslovima, moze biti korišćena u formi vlakana ili tkanine, da bi obezbedila bolju bakterijsko / virusnu zaštitnu odeću.
   Povećana upotreba laserske hirurgije, stvara potražnju za nezapaljivim materijalima kod izrade mantila i zavesa koje se inače nalaze u operacionoj sali. Postoje šanse za izradu novih jeftinih materijala otpornih na plamen u medicini.
   Kao i u drugim pordučjima (primene), novi netkani rastopljeni (meltblown) proizvodi od mikrofinih vlakana, se razvijaju da bi obezbedili efikasne zaštitne materijale sa superiornim nivoima udobnosti. Poboljšano premazivanje i raslojavanje se takođe razvijaju.

No comments:

Post a Comment